Ahşap saksı

Ahşap önceki çağlardan beri insanların yapı yapmakta kullandığı en eski yapı malzemelerindendir. Beton ve çeliğe nazaran çok eskidir. Ahşap yüzlerce materyalin hammaddesidir:
Sürekli Gelişen teknoloji ile birlikte ahşabın yerine plastik, metal, alüminyum, kullanılmasına rağmen görünüş, ve istenilen şeklin kolayca verilmesinden dolayı, ahşap her zaman tercih edilen bir yapı malzeme olmuştur. 
Anadolu’da Selçuklu döneminde geliştirilmiştir.Daha çok eserler mihrap, cami kapısı, dolap kapakları ahşap saksı gibi mimari elemanlar olup gerçekten çok üstün işçilik becerisi göstermektedir. Osmanlı Döneminde ahşap işçiliğinde sadelik hakim olmuştur , Çeşitli teknik beceriler daha çok sehpa, kavukluk, yazı takımı, çekmece, sandık, kaşık, taht , Kuran muhafazası gibi kullanım eşyası, pencere, dolap kapağı, konsol, sütun başlığı, tavan, mihrap, sanduka gibi mimari öğelerde uygulanmıştır.
Ahşabın yapılarda malzemesi olarak kullanılması 1914-1915 yılları arasındadır. Savaş zamanında demir ve çeliğin harp malzemesi olarak kullanılması yapılarda ahşap zorunluluğu doğurdu. Harpten sonra demir ve çelik kıtlığı devam etmiş ve ahşap tercih edilen malzeme haline gelmiştir.Ayrıca sıcağa soğuğa ve her türlü ilklim şartlarına dayanıklı olması nedeniyle ahşap bugün diğer yapı malzemeleriylede yarışır hale gelmiştir.

Ahşabın Anadolu’da ilk örneği Ege Bölgesi’ndeki Dorik tapınaklarıyla, kayalara oyulan basit odalardan oluşan Güneybatı Anadolu’daki “Likaya Mezarları” dır.
Ahşap malzemenin elde edildiği ağaç türleri çok sayıdadır. Tüm ağaç çeşitleri botanik yönden iki sınıfa ayrılmaktadır: İğne Yapraklı Ağaçlar Yapraklı Ağaçlar 
Ahşabın Montajı kolay ve çabuktur,hafiftir,işçiliği basittir,şekil vermek kolay olduğu için bilhassa mimarlar tarafından tercih edilme sebebidir.Asit baz ve duman gazlarına karşıda dayanıklıdır. zararsız bir hava sirkülasyonu oluşturarak, içerideki havayı süzer, rutubeti dengede tutar. Çok uzun yıllar dayanma özelliği vardır. Ultraviyole ışınları, mükemmel bir şekilde filtre etme özelliğine sahiptir. Ahşap, karakteristik teknik özelliklere sahiptir. Ahşap ısıya karşı genleşmez tam tersine, ısının etkisiyle kurur ve güçlenir.
Ahşap enerji dostudur.imal edilirken ve inşa edilirken diğer yapı malzemelerine göre çok daha az enerji kullanılır. Ahşap saksı Bursa yöresindede çok çeşitlilikle kullanılan bir süs eşyasıdır.
Ahşap kullanımının ormanları yok ettiği düşüncesinin tam tersine ahşap kullanımının yüksek olduğu ülkelerde ormanlar sürekli çoğalıyor.
Doğanın içinden gelen nefes alan bir yapıdır. İnsan sağlığına zararı yoktur bilhassa sağlıklı olmasına yardımcı olur. karbondioksit ve nemi depolar böylece daha temiz ve dengeli bir hava sağlar.Ayrıca hoş kokusuylada insan psikolojisi üzerinde önemli etkileri vardır.Ahşap; geniş kullanım alanına sahiptir. Bunlar;

Betonarme bina kalıplarında
Ev Yapımında
Ahşap iskelet yapıların tamamında 
Çatı yapımında
Deniz araçları yapımında
Köprü yapımında
Doğrama yapımında
Mobilyaların yapımında kullanılır.
Dekorasyon işlerinde (bahçe,(saksı) yer, duvar ve tavan kaplamaları)
Süs eşyası, Heykel ve Maket yapımında
Oyun parkları yapımında kullanılır.
Ahşap uzun ömürlü ve kolay işlenebilen bir malzemedir.Ev dekorasyonunda kullanıldığı gibi Bahçe Dekorasyon da çoğunlukla tercih edilir.
Bahçe ortamına uyum göstermesi de, ahşabı bahçe dekorasyonu için vazgeçilmez kılar. Ahşap saksılar ahşap oturma grupları masa sandalye sehpa salıncak vs.bahçenizin güzelliğine güzellik, sadelik ve doğallık katacaktır. 
Saksı ve çiçekler en güzel mekanların vazgeçilmez parçaları Ahşap saksılar bulundukları mekanlara görsel açıdan zenginlik katarken, aynı zamanda doğal yapıları ile ön plana çıkmaktadırlar.
Bahçede en ince ayrıntı çiçeklerdir.ve bu çiçekleri yerleştirdiğimiz saksılardır.Ahşap Saksı seçerken dikkat etmemiz gereken bahçedeki mobilyalarımıza uygun bir tarza desene renge dönüştürebileceğimiz yapıda olmasıdır. Ahşap saksının bir diğer avantajı budur.
Sadece bir fırça yardımıyla harikalar yaratılabilir.
Günümüzde saksılar,çok farklı modellerde karşımıza sunulmaktadır.Bahçemize güzellik ve hava katan bu saksılar aynı zamanda yetiştireceğimiz bitkiler içinde çok önemlidir.
Bitkilerimizin solmamasını ve daha sağlıklı bir şekilde büyümesini istiyorsak saksı seçimimize önem vermeliyiz. Bu durumda bir çeşit olan ahşap saksının özelliklerinden biraz bahsedelim.
Ahşap Saksıların Kullanmanın Avantajları :
Çeşitli desen ve renkleri mevcuttur sedir, teak, çam vs
Çardak, çit ve banklar gibi diğer bahçe bileşenleriyle birleştirilerek daha farklı bir güzellik katılabilir .
Gözeneklilik ve ağırlık olarak ahşap saksılar plastikle, toprak saksı arasında kalır.
Bitki köklerini yazın güneş ışığının yakıcı etkisinden korur.
Boyalı saksılar istenildiği zaman bir fırça ve renk seçimiyle istenilen renge dönüştürülebilir
Soğuk bölgelerde yaşayanlar için ahşap saksı seçimi, toprak saksı seçiminden daha avantajlı olacaktır.
Çevre dostu, istenildiği zaman geri dönüştürülebilir. 
Ahşap saksı yapılırken; 
Bir çok aşamadan geçer.Ahşapta en çok düşündüren nokta çürüme ve böcek tahribati ile yanma, deformasyon ve benzeri olaylardır.Bunları önlemek için emprenye işlemi uygulanmalıdır.Emprenye ahşap malzeminin çevre ve iklim şartları gibi (rutubet,böcek,mantar,) çürümesine neden olan faktörlere karşı çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak korunması işlemidir.Yani ahşabın ömrünü uzatan bir işlemdir.
Eski ahşap saksılar çabuk çürümelerinden dolayı pek tercih edilmiyordu, yeni üretilen saksılar daha dayanıklı, uzun ömürlü ve daha zarifler.

ürünleri daha az bakım gerektirir. Kıymıklanma,çatlama yapmaz.Her türlü hava koşullarına dayanıklıdır.


Yayınlanma Tarihi : 2016-12-09